Makale Gönder
Olmasını İstediğiniz Makaleyi Gönderin Ekleyelim
Arkadaşına Gönder
» Kara Delik Nedir: Karadelik Çeşitleri
Kategori:Astronomi ve Uzay | Tarih:20-05-09 | Okunma:2564 | Populerlik:1.5/5 | Sende Oyla:


Kerr karadelikleri ise, muhtemelen doğada bulunan en yaygın karadelik türüdür. Bu karadeliklerde çekirdek dönmektedir çünkü, kendisini oluşturan yıldız sürekli dönmekteydi. Dönmekte olan yıldız patlamadan sonra çökse bile, çekirdek dönüş hareketine devam eder...


İki tür karadelik vardır:
    * Schwarzschild – Dönüş yapmayan Karadelik
    * Kerr – Dönen Karadelik

­ Schwarzschild türü, en basit karadelik türüdür. Bu karadelikte, çekirdek dönmez.  Sadece bir tekillik  (singularity) ve olay çizgisine (event horizon) sahiptir.

Kerr karadelikleri ise, muhtemelen doğada bulunan en yaygın karadelik türüdür. Bu karadeliklerde çekirdek dönmektedir çünkü, kendisini oluşturan yıldız sürekli dönmekteydi. Dönmekte olan yıldız patlamadan sonra çökse bile, çekirdek dönüş hareketine devam eder. Bu dönme eylemi, karadeliğe de aynen aktarılır. (açısal momentum korunumu yasası). The Kerr karadeliklerinde, aşağıdaki parçalar bulunur:

    * Tekillik (Singularity) – Çökmüş çekirdek
    * Olay Çizgisi (Event horizon) – Deliğin açılımı
    * Ergosfer – Olay çizgisi etrafında, yumurtaya benzer şekildeki bükülmüş alan. (Bu bükülme; karadeliğin, çevresindeki alanı içine çeken dönme hareketinden kaynaklanır.)
    * Sabit Limit - Ergosferle normal alan arasındaki sınırdır.

Eğer bir nesne ergosferden geçerse, deliğin dönmesinden kaynaklanan enerji nedeniyle dışarıya itilebilir.

Ancak, bir nesne olay çizgisinden geçerse karadeliğin içine çekilir ve asla kaçamaz. Karadeliğin içinde ne olduğu bilinmemektedir. Mevcut fizik teorileri, bu aşamadan sonrasına uygulanamaktadır.

Hepsinden ötesi, bir karadeliği göremeyiz. Karadeliklerin ölçülebilen üç özelliği vardır:

    * Kütle
    * Elektrik Yüklemesi
    * Dönme Hızı (açısal momentum)

Şimdilik; karadelik çevresindeki diğer nesnelerin hareketinden yola çıkarak, bir karadeliğin kütlesini güvenilir olarak ölçebiliyoruz. Eğer karadelik çevresinde başka bir nesne varsa, (diğer bir yıldız veya materyal diskleri) görünmeyen bu karadeliğin, etrafındaki materyallerden yola çıkarak yörünge hızını veya dönme açısını hesaplayabiliriz. Karadeliğin kütlesi, Kepler'in çekim yasaları ve döngüsel hareket formülleri kullanılarak hesaplanabilir.Benzer Makaleler
Bilim