Makale Gönder
Olmasını İstediğiniz Makaleyi Gönderin Ekleyelim
Arkadaşına Gönder
» Agp Portu ve Ekran Kartı Nedir Nasıl Çalışır
Kategori:Donanım | Tarih:03-08-09 | Okunma:4531 | Populerlik:5/5 | Sende Oyla:


Bilgisayar donanımlarına baktığımızda belki de en önemlilerinden biri ekran kartlarıdır. Bilgisayarımızı kullanırken, ekranda bir çok pencere açık bulunur, bir pencerede film izlerken, diğer pencerede dosyalarımız açıktır ve bir anda 3 boyutlu grafiklerle donatılmış bir oyun açıp oynayabiliriz. Bilgisayarımızın ekranında bunlar gibi bir çok şeyi sürekli görürüz.

Tüm bunlar 1973 yılında Xerox un Alto isimli ilk görsel arayüzlü bilgisayarı tamamlamasıyla başlamıştır. Bu gelişme insanların bilgisayarları kullanma biçimlerini tamamen değiştirmiştir. Bugün basit bir e-mail göndermekten tutun gelişmiş bir animasyon oluşturulmasına kadar tüm bilgisayar işlemlerinde bu görsellik kullanıcılara daha pratik ve sezgisel bir çalışma ortamı sunmaktadır. Bu grafikleri destekleyen donanıma ekran kartı denir. Bu sistemde, ekran kartı bilgisayarınıza bu işlemleri yapabilme yeteneği katmaktadır.

Agp ne demektir?
Agp Accelerated Graphics Port un kısaltmasıdır, Türkçe karşılığı Hızlandırılmış Grafik Portu dur. AGP bilgisayarınızla ekran kartınızı birbirine bağlayan yoldur. AGP ekran kartı için özel bir port olduğundan, ekran kartınızın hızını ve görüntü kalitesini arttırır. Tabi ki Ekran kartları AGP yuvasına uyumlu olmalıdır. Zaten günümüzde PCI ekran kartları pek kullanılmamaktadır.

PCI Veriyolu
1996 yılında Intel, video görüntülerini ve 3 boyutlu grafikleri gerçek zamanlı ve kaliteli bir biçimde iletebilen AGP yi piyasaya sürdü. AGP den önce görüntüleri iletmenin standart bir yolu olan PCI veri yolu kullanılıyordu. PCI görsel bilgileri CPU ya ileten bir yoldu.

Veriyolu Nedir?
Veriyolu; Birden fazla kaynaktan gelen çoklu bilgi paketlerinin eş zamanlı olarak tek bir yolla iletilmesini sağlar. PCI ekran kartı kullanıldığında, ekran kartından gelen bilgiler, PCI veriyoluna takılan diğer donanımlarla aynı veri yolunu kullanarak iletilir ve tüm bu bilgiler aynı anda CPU ya ulaştığında işleme alınması için bir süre beklemesi gerekir. Bu ise görüntü hızının yavaşlamasına ve kalitesinin azalmasına neden olur.

AGP Nasıl Çalışır?
AGP, PCI veriyolu ile aynı dizayna sahiptir fakat, AGP bir veri yolu değildir, AGP görsel bilgilerin bir noktadan diğer bir noktaya iletilmesi için tahsis edilmiş özel bir yoldur, AGP sisteminde görsel bilgiler, ekran kartından CPU ya direkt olarak iletilir. Bu iletim yolu PCI veriyoluna göre daha temizdir. AGP ekran kartları karmaşık görsel bilgileri çok daha hızlı ve etkili bir biçimde işlemciye iletir.

PCI ekran kartarında bir çok veri aynı yolu kullandığından, verilerin iletiminde sistemde bir darboğaz oluşuyordu. Intel veri akışında oluşan bu trafik sıkışıklığını AGP sistemiyle yok etmeyi başardı.
AGP işlemciye direkt ve özel bir yolla maksimum kapasitede bağlanan tek donanımdır.
AGP sisteminde, ekran kartı bir görsel sorguyu tek bir seferde algılar ve buna tek bir seferde yanıt verir. PCI sisteminde, ekran kartı görselin önce boy bilgisini alır bekler, sonra en bilgisini alır bekler ve derinlik bilgisini alır bekler, daha sonra  tüm bunları birleştirir ve iletir. Bu ise çok daha yavaştır. Ayrıca AGP sisteminde verinin kaynak adresi ve iletim adresi için ilave hatlar bulunur ve bu işlemler çok daha hızlı bir biçimde yerine getirilir.

PCI Ekran Kartları Daha Fazla RAM (Hafıza) Kullanır
Bilgisayarınızda gördüğünüz herhangi bir nesne bir çeşit doku haritasından meydana gelir. Doku haritalarını kaplama kağıdı gibi düşünebilirsiniz. Bilgisayarınız nesneyi düz ve iki boyutlu olarak alır ve bunu ekran kartının belirttiği parametrelere göre bu kaplama kağıdıyla kaplar, böylece 3 boyutlu bir görüntü görürsünüz. Daha iyi anlamak için şöyle düşünün, bir saydam küp kutunun boyutlarını görebilmek için, üzerini bir kağıtla sararız, artık tüm boyutları ortaya çıkmıştır ve 3 boyutuyla da bunu görebiliriz. Bu işlemin gerçekleştirilmesi önemlidir çünkü bu doku haritasının oluşturulması ve saklanması ekran kartının ve sistemin ram ini (hafızasını) kullanır.

PCI ekran kartlarında bu doku haritaları her defasında ikişer kez hafızaya alınır bu nedenle bilgisayarın hafızasını daha fazla kullanır. AGP sistemi daha gelişmiş yöntemler kullanır ve doku haritalarını tek bir kez hafızaya alır, böylece çok daha az hafıza (ram) kullanarak bu işlemleri yerine getirir.Benzer Makaleler
Bilgisayarlar