Makale Gönder
Olmasını İstediğiniz Makaleyi Gönderin Ekleyelim
Arkadaşına Gönder
» Excelde Pivot Table (Özet Tablo) Nasıl Yapılır (Resimli Anlatım) 1
Kategori:Ms Office | Tarih:15-08-09 | Okunma:26414 | Populerlik:4.2/5 | Sende Oyla:


Pivot tablo özelliği Excel in insanlığa bir armağanıdır. Binlerce satırdan oluşan bir tabloyu saniyeler içinde 1 sayfa halinde özetlenmiş şekilde sunmaya yarayan pivot tabloyu calismaprensibi.com olarak size en anlaşılır şekilde anlatacağız.

Pivot tabloya geçmeden önce, tablo nasıl hazırlanır bu konuya biraz değinmek istiyoruz, tablo kesinlikle bir mantık ve düzene göre hazırlanmalıdır. Pivot tablo, düzensiz hazırlanmış listeler sevmez ve hatalar verir. Excel listesi hazırlarken kendinize önce şu soruyu sorun, bu bir ne listesi?  Malzeme listesi, personel listesi gibi, daha sonra her girdiğiniz verinin bulunduğu sütunun bir başlığı (etiketi) olmalı en üst kısımda. Listeye gireceğiniz her ayrıntı her verinin bir sütunu ve sütun başlığı olmalıdır. Listenizi istediğiniz kadar ayrıntılı hazırlayabilirsiniz bunun için tek yapmanız gereken şey bir sütun açmak ve bu sütuna bir başlık koymaktır. Böylece pivot tablo sizin bütün sorularınıza mükemmel şekilde cevap verebilir.

Pivot tablo hazırlarken en çok dikkat etmeniz gereken şey harf hatası yapmamaktır. Mesela listeye ‘kalem’ olarak yazdığınız bir veriyi her zaman ‘kalem’ olarak yazmalısınız. Kalem, klem, KALEM şeklinde yazacağınız her veriyi pivot tablo başka bir veri olarak algılar ve pivot tabloda ilave bir satır açar. Mesela siz 100 tane kalem aldınız, fakat son 20 adet alımınızı listeye büyük harfle KALEM olarak girdiniz, pivot tabloda 80 adet kalem, 20 adet KALEM görürsünüz, bu istenen bir durum değildir. Bilgisayar sizin neyi kastettiğinizi anlayamaz, siz doğru veriler girerseniz, o da size doğru özet bilgiler verir.

Aşağıda gördüğünüz gibi bir listemiz olsun, bu listenin binlerce satırdan ve binlerce çeşit malzemeden oluştuğunu düşünün, 1 saniye içinde şu soruların cevabını alabilirsiniz,

Temmuz ayında hangi malzemeler alınmış hangi malzemeler satılmış
Mehmet in yaptığı tüm malzeme hareketleri
Şuanda depoda hangi malzemeden nekadar sayıda stok var
Şu tarihler arasında şu marka üründen ne kadar almışız ne kadar satmışız
Şu ürünü hangi birim fiyatlardan kaçar tane almışız, kaçar tane satmışız

Pivot tabloya sorular sorun ve bir Mouse hareketiyle anında cevaplar alın. İstediğiniz raporları yöneticinize çok sırada ulaştırın.

Şimdi pivot tablo adım adım nasıl hazırlanır resimli olarak anlatalım. Aşağıdaki gibi bir listemiz olsun ve bu listeden pivot tablo oluşturalım. Aşağıdaki işlemleri sırayla yapınız.
Üst menüden Veri>>Özet Tablo ve Özet Grafik Raporu na tıklayın, İngilizce kullananlar için Data>>Pivot Table şeklinde tıklayın. Aşağıdaki gibi bir pencere açılacak ileri (next) tıklayın.


Resimi büyültmek için üzerine tıklayın

İkinci bölüm için aşağıdaki linke tıklayınız.

» Devamını Okumak İçin Tıklayın | Excelde Pivot Table (Özet Tablo) Nasıl Yapılır (Resimli Anlatım) 2


Benzer Makaleler
Bilgisayarlar