Makale Gönder
Olmasını İstediğiniz Makaleyi Gönderin Ekleyelim
Arkadaşına Gönder
» Motor Yağı Değişimi Nasıl Yapılır
Kategori:Otomotiv Teknolojileri | Tarih:30-06-09 | Okunma:7862 | Populerlik:3/5 | Sende Oyla:


Motor Yağının Kontrolü Nasıl Yapılır
Aracınız düz zeminde bulunuyorken, motor soğukken ve motor stop edilmiş haldeyken, yağ kontrol çubuğu çekilir ve temiz bir bezle silindikten sonra takılır. Daha sonra tekrar çıkarılarak yağ seviyesine bakılır. Yağ seviyesi iki çizginin arasında olmalıdır, yağ alt çizginin altındaysa motor yağınız eksik demektir, yağ seviyesi üst çizginin üstündeyse motora fazla yağ konulmuş demektir.

Motor Yağı Neden Eksilir
Motorda bulunan segman, silindir, piston ve supap gibi parçaların aşınması sebebiyle, motor yağı yanma odasına kaçabilir, yanma odasına kaçan yağ yakıtla birlikte yanar. Yağ yakan motorun egzozundan mavimsi bir duman çıkar. Motora yenileştirme işlemi uygulanmalıdır.

Motor Yağı Nasıl Değiştirilir
Motor biraz çalıştırılarak ısınması sağlanır, motor ısındıktan sonra karter tapası açılır, yağ tamamen boşalana kadar yaklaşık yarım saat beklenir, yağ tamamen boşaltıldıktan sonra karet tapası temizlenerek yerine takılır ve sıkılır. Yağ filtresi değişimi yapılacaksa, filtre yağ ile doldurulup yerine takılır. Araç için tavsiye edilen miktarda ve uygun özellikte yağ, motor yağı doldurma ağzından motora konur. Yağ tamamen kartere süzüldükten sonra, kontrol çubuğuyla yağ seviyesi kontrol edilir. Seviye uygun ise motor çalıştırılarak yağ kaçağı olup olmadığına bakılır. Bu adımlardan sonra yağ değişimi işlemi tamamlanmış olur.Benzer Makaleler
Otomobil