Makale Gönder
Olmasını İstediğiniz Makaleyi Gönderin Ekleyelim
Arkadaşına Gönder
» Motorda Bulunan Parçalar ve Görevleri Nelerdir
Kategori:Otomotiv Teknolojileri | Tarih:03-06-09 | Okunma:12953 | Populerlik:3.4/5 | Sende Oyla:


Motor için hayat değerinde olan parçaları ve görevlerini bulabileceğiniz bu makalede, ilgili konulara detaylı olarak değinilmiştir.Silindir Bloğu ve Gömlek,Genellikle döküm malzemeden üretilen ve içerisinde pistonların hareket ettiği, krank-biyel mekanizmasına yataklık eden, yapısında soğutma suyu kanalları bulunan, motorun en önemli parçalarından biridir.

    Silindir Kapağı
Silindir bloğunun (motor bloğu) üzerinde bulunan, supapların, bujilerin, enjektörlerin bağlandığı, genelde dökümden oluşan motor kısmıdır.

    Karter
Silindir bloğunun alt kısmında bulunur, motor yağının depolandığı çelikten üretilmiş kısımdır.

 Emme ve Egzoz Manifoldu
Silindire alınan hava veya hava-yakıt karışımının içerisinden geçtiği döküm kısıma emme, egzoz gazlarının silindirden çıktıktan sonra egzoz sistemine ileten döküm kısıma ise egzoz manifoldu denir.

   Motor Bağlantı ve Sızdırmazlık Elemanları
Motor parçalarını birbirine bağlayan ve görevini yapan parçaların arasında bulunan akışkanın kaçıp gitmesini engelleyen somun, cıvata, conta, segman gibi elemanlardır.

  Piston
Silindir içerisinde oluşan enerjiyi biyel koluna ileten, genelde alüminyum alaşımdan yapılan ve hafif olması istenen motor parçasıdır.

  Segmanlar
Pistonun etrafını çevreleyen kanallara geçen ve bilezik biçiminde olan, biri yağlamaya yardımcı olan ve diğeri hava basıncını tutan elemanlardır.

   Biyel Kolu
Pistondan aldığı doğrusal hareketi krank miline ileten elemandır

  Krank Mili
Biyel kolundan gelen doğrusal hareketi, dairesel harekete çevirerek, aracın hareket etmesine olanak sağlayan dönme hareketini oluşturan elemandır.

  Volan ve Volan Dişlisi
Volan dişlisi motorun çalıştırılması için marş motorundan aldığı hareketi krank miline iletir, volan ise krank milinden aldığı aldığı hareketi vites kutusuna iletir. Her ikisi de rijit olarak tek parça halindedir.

  Eksantrik Mili (Kam Mili)
Krank milinden aldığı hareketle supaplara, yağ ve yakıt pompasına, distribütöre hareket verir.

  Supaplar
Her bir silindirde en az birer tane emme ve egzoz supabı bulunur, emme supabı hava-yakıt karışımını silindirin içerisine alırken, egzoz supabı artık gazların dışarı atılmasını sağlar.Benzer Makaleler
Otomobil