Makale Gönder
Olmasını İstediğiniz Makaleyi Gönderin Ekleyelim
Arkadaşına Gönder
» İkinci El Araba Nasıl Alınır Nelere Dikkat Edilmeli
Kategori:Tavsiyeler | Tarih:19-08-09 | Okunma:2586 | Populerlik:/5 | Sende Oyla:


İkinci el araba satın alırken bazı konulara dikkat etmelisiniz, almayı düşündüğünüz aracın istediğiniz özelliklere sahip olup olmadığını bilmelisiniz. Bunun için kendinize bir kontrol listesi hazırlayın dikkat etmeniz gereken şeyleri yazın. Böylece arabayı aldıktan sonra pişman olamamış olursunuz.

İkinci El Araba Alırken Nelere Bakmalıyım

•    Öncelikle ne tür bir araba alacağınıza karar verin, araba almak için galeriye ya da araba pazarına gittiğinizde size çok fazla seçenek sunulacaktır, sedan arabalar, spor arabalar, 4x4 ler, hatchback arabalar, seçenekler oldukça fazladır. Kötü bir araç satın almamak için ilk önce aracın türüne karar verin daha sonra almak istediğiniz türdeki aracın sahip olmasını istediğiniz özelliklerini belirleyin; kaç kapılı, kaç koltuklu, hava yastığı olacak mı, yakıt sistemi ne olmalı, dizel mi benzinli mi, yakıt sarfiyatı nasıl olmalı vb. Kafanızda mutlaka olmasını istediğiniz özellikleri belirleyip netleştirin.
•    Bütçenizi belirleyin, almak istediğiniz aracın piyasa fiyatını araştırın, bu iş için ne kadar para ayırabileceğinizi belirleyin. Almak istediğiniz arabanın standartları arttıkça fiyatının da artacağını unutmayın. Bankaların taşıt kredilerini araştırın ve hangi bankanın taşıt kredisi verdiğini ve alınacak araçlarda ne tür özellikler aradığını öğrenin (model, silindir hacmi vs.) En azından danışın ve bilgi alın.
•    Almak istediğiniz ikinci el aracın hangi model olması gerektiğine karar verin, aracı satın aldıktan sonra tamir, bakım ve yedek parça temini konusunda sorun yaşamayacağınızdan ve yedek parça fiyatlarının sizin için uygun olduğundan emin olun. Aracın servislerinin hangi şehirlerde bulunduğunu araştırın.
•    Satın aldığınız aracı mutlaka üzerinize alın, noter ve ilgili devlet dairelerinde resmi işlemlerinizi eksiksiz yerine getirin. Daha sonra bu tür eksikliklerden dolayı çok büyük sıkıntılar yaşabilirsiniz bunu unutmayın.
•    Daha önce kullanılmış bir araç aldığınızı unutmayın, bu sebeple aracı satın almadan önce detaylı bir şekilde inceleyin, expertiz raporu alın. Aracın kilometresi kaç, kaza yapmış mı, hangi parçaları değişmiş, motorun durumu nasıl, boyası renk atmış mı, kaportasın da darbe var mı detaylıca inceleyin. Aracın kaportasını yeterince ışık alan bir ortamda inceleyin, özellikle çamurluklarda çürük olmamasına, kapı çatallarına ve menteşelerin olduğu kısımda zayıflık olmamasına dikkat edin. Aracı test edin kullanın, motoru dinleyin, şanzımanı kontrol edin, ses gelip gelmediğine ve viteslerin rahat geçip geçmediğine bakın. Lastiklerini kontrol edin eski lastiklere sahip bir araç satın aldığınızda yakın bir zaman sonra bunun için masraf yapacağınızı unutmayın.
•    Aracın muayenelerinin yapılıp yapılmadığını öğrenin. Vergi borcu olup olmadığını sorun.
•    Aracın periyodik bakımlarının zamanında yapılıp yapılmadığını ve nerede yapıldığını öğrenin.
•    En kolay ve en garanti yöntemlerden biri de bu işlerden anlayan biriyle araba almaya gidin, tek başınıza gitmeyin, gözden kaçırabileceğiniz detayları arkadaşınız fark edebilir.
•    Ödeme şartlarınıza göre pazarlık edin, eğer peşin alacaksanız mutlaka biraz daha fiyat kırdırabilirsiniz.

calismaprensibi.comBenzer Makaleler
Otomobil