Makale Gönder
Olmasını İstediğiniz Makaleyi Gönderin Ekleyelim
Arkadaşına Gönder
» Yeni Bir Araba Nasıl Alınır
Kategori:Tavsiyeler | Tarih:15-05-09 | Okunma:1954 | Populerlik:/5 | Sende Oyla:


Satın aldığınız en büyük iki şey, eviniz ve arabanızdır. Ortalama bir insan hayatı boyunca iki, üç araba değiştirmektedir. Bunun bir sonucu olarak, yeni bir araba almak sinir bozucu olabilmektedir. Çoğu insan, satıcılar tarafından gözü korkutulduğu için, bir kaç dakikalık bir görüşme sonrasında kapının yolunu tutmaktadır. Ancak, sizin için bu şekilde olmak zorunda değil, özellikle de hazırlıklı geldiyseniz.

Kısa bir düşünme ve araştırma sonrasında,  ne istediğinize dair ihtiyacınız olan bütün bilgilerle birlikte bir bayinin kapısını çalabilirsiniz.  Eğer paranız ve kararlılığınız varsa, almayı aklınıza koyduğunuz bir arabayla birlikte evinize dönebilirsiniz. Ancak, hayallerinizin arabasını almak veya sizi A noktasından B noktasına götürecek olan spesifik bir şey arıyosanız, aşağıdaki ipuçları, ihtiyacınızı karşılayacak bir araba satın almanızda size yardımcı olacaktır.

   1. Araştırma Yapın – Eğer yeni bir araba almak istiyorsanız, yapmanız gerekn ilk iş piyasayı incelemektir. İnternet üzerinden araba modellerine ve fiyatlara bakın. Bu size ihtiyacınız olan arabanın nasıl bir şey olacağı ve ortalama fiyatı hakkında bilgi verecektir. Sadece belli bir araba modeli üzerine yoğunlaşarak araştırma yapmayın. Bu durumda diğer araçlardan size uygun olacaklar mevcutken, bunları kaçırmanıza sebep olabilir. Ayrıca, satıcıda yoksa, sizinle diğer modeller için görüşemeden konu kapanacaktır. Ancak, bütçeniz ve ihtiyaçlarınıza göre bir araba almak için giderseniz, daha fazla ilgi ve model görebilirsiniz. Bunlara ek olarak, satıcıya gittiğiniz zaman ne istediğinizi biliyorsanız, satıcı istemediğiniz veya verimsiz bir arabayı size satmak için ısrarcı olmayacaktır.

   2. Fiyat Önemlidir – İlgilendiğiniz arabanın üretici fiyatlarını bilmeniz sizin için iyidir. Ancak çoğu bayi, bunun üzerine kendi kar paylarını da ilave ederler.  Zaten aksi takdirde kazamazlar. Bu sebepten dolayı, internet veya diğer yollarla bulduğunuz bütün bayiler için fiyat araştırması yapın. Bu sayede, bayilerin stoklarını görme, almak istediğiniz arabanın modelini ve özelliklerini bulma ve tabi ki fiyatları kıyaslama imkanınız olacaktır. Yeni bir araba almada, fiyat en önemli faktördür, bu nedenle, mümkün olan en düşük fiyatla seçtiğiniz arabayı almaya çalışırken, güvenli bir bayi veya satıcı ile çalıştığınızdan emin olun.

   3. Bir Bayi ile Çalışın – Ne istediğinize karar verikten ve bir bayi bulduktan sonra, yeni arabanızı almak için bir satış temsilcisi ayarlayın. Satış temsilcisi size arabaları gösterecek, parasal işleri ve arabanızla ilgili resmi işlemleri yapacak kişidir. Bayilerde, mümkün olduğunca kibar olmaya çalışın, çünkü herşey yoluna konana kadar onlarla veya onlar gibilerle muhatap olacaksınız.

      Müşteri temsilcisi size, almayı düşündüğünüz arabayı veya bütün arabaları gösterecektir. Ek olarak, deneme sürüşüne alacak ve sorduğunuz sorulara cevap verecektir.  Önceki araştırmalarınızı iyi yaptıysanız, rahat olmamanız için bir sebep yok.

   4. Test Sürüşü Yapın – Bir arabayı sürüp denemeden asla almayın. Aracın ne kadar uygun ve verimli olduğunu anlamanız açısından bu çok önemlidir. Ayrıca, diğer araçlarla kıyaslayarak hangisinin sizin için daha konforlu ve kullanışlı olduğunu anlayabilir, belki de fikrinizi tümden değiştirmenize sebep olacak bir arabayla tanışabilirsiniz. Favori modellerinizden bir kaç tanesini seçip, denemek istediğinizi belirtin. Bir arabayı sadece bir kaç blok ötedeki bir yere götürmenzi bile, arabanın kullanışlılığı ve verimi hakkında size bilgi verecektir. Bütün bu işlemler, hangi arabayı gerçekten istediğiniz konusunda öenmli rol oynayacaktır.

   5. Pazarlık Yapın – Bir bayinin fiyat listesi, sizin illaki o fiaytı ödeyeceğiniz anlamına gelmez.  Çünkü bir bayi, fiyatı beğenmeyip başka bir bayiye gittiğinizde, kazanacağı paranın da gideceğini bilir. Bunun olmaması için de mevcut imkanlarının hepsini deneyecektir.

      İlk teklifiniz, arabayı almak için gözden çıkardığınız miktardan daha düşük olmalıdır. Ancak, makul ölçüleri de sakın kaçırmayın. Eğer ilk teklifinizi kabul ederlerse (ki genelede etmezler), teklifinizin yüksek olduğu anlamına gelebilir.  Bu yüzden fiyatları iyi araştırmanızı öncelikli olarak belirtmiştik. İlk teklifiniz kabul edilmeyince, ödemeyi göze aldığınız fiyata doğru yavaş yavaş artırarak devam edin. Nihayetinde anlaşmaya varılacak ve araba artık sizin.

   6. Belgeleri Doldurun – Yeni arabanız için fiyatta anlaştıktan sonra, sıra belgelerin imzalanmasına geldi. Eğer herhangi bir kredi veya taksit anlaşması varsa bununla ilgili işlemlerin eksiksiz ve düzgün yapıldığından emin olun. Belge işlemlerinin ardından, aklınızda arabayla veya satış sonrası işlemlerle veya ödemelerle ilgili herhangi bir soru oluşmuşsa, çekinmeden sorun.

      Arabanız için mutlaka sigorta yaptırın. Eğer daha önceden varsa, bunu firmanızla görüşün ve belgelerinizi yenileyerek gerekli şlemleri yaptırın.

   7. Artık Yeni Bir Arabanız Var – Artık aracınıza binerek eviniz yolunu tutabilir veya uzun bir sürüş yaparak taını çıkartabilirsiniz.

Yeni bir araba almak, bir dilim pasta gibidir. Kısa süreli sıkı bir çalışma ile, ihtiyacınıza uygun bir arabayı uygun koşullarla alabilirsiniz.Benzer Makaleler
Otomobil